Penn Arts & Sciences Logo

2024

fall

ENGL0038.401 - Study of a Genre: World Autobiography - Max Cavitch TR 10:15-11:44am
ENGL0039.401 - Narrative Across Cultures - Ania Loomba MW 3:30-4:59pm
ENGL0201.301 - Voting Writes: An ABCS Course - Taije Silverman TR 10:15-11:44am
ENGL0506.301 - Virginia Woolf - Paul Saint-Amour MW 12:00-1:29pm
ENGL0519.401 - Partition and the Making of South Asia - Suvir Kaul Thursday 12-2:59pm
ENGL0765.301 - Podcasting (SNF Paideia Program Course) - Chris Mustazza Wedesday 5:15-8:14pm
ENGL1014.401 - King Arthur: Medieval to Modern - Emily Steiner MW 10:15-11:44am
ENGL1041.001 - Gothic Bodies - Michael Gamer MW 10:15-11:44am
ENGL1045.001 - Romantic Poetry - Emily Steinlight TR 10:15-11:44am
ENGL1190.401 - Introduction to Postcolonial Literature - Sara Kazmi TR 5:15-6:44pm
ENGL1261.401 - Radical Arts in the Americas - Jennifer Ponce de León MW 5:15-6:44pm
ENGL1830.001 - Modern and Contemporary U.S. Poetry - Al Filreis TR 1:45-3:14pm
ENGL1860.001 - Witchcraft and the Occult - Becky S. Friedman MW 12:00-1:29pm
ENGL1861.401 - Othello - Abdulhamit Arvas TR 10:15-11:44am
ENGL2250.401 - W.E.B. Du Bois - Simone White TBA
ENGL2666.401 - Algorithmic Ethics - Elizabeth C Scheyder MW 5:15-6:44pm
ENGL2860.401 - Sex with Shakespeare - Abdulhamit Arvas TR 1:45-3:14pm
ENGL2952.401 - Mobile Phone Cultures - Rahul Mukherjee MW 10:15-11:44am
ENGL3501.401 - Writing and Witnessing - Syd Zolf W 3:30-6:30pm

summer

ENGL1900.910 - World Film History to 1945 - Hugo Salas MW 12:00-3:50pm
ENGL1901.920 - World Film History 1945-Present - Department Staff TR 10:15am-1:50pm

spring

ENGL0038.401 - Study of a Genre: World Autobiography - Max Cavitch TR 10:15-11:44am
ENGL0060.001 - Law and Literature - Nancy Bentley MWF 10:15-11:14am
ENGL0310.301 - Reading the City - Emily Steinlight TR 1:45-3:14pm
ENGL0783.401 - Writing about Music - Simone White Wedesday 1:45-4:44pm
ENGL1040.401 - Jane Austen Remix - Barri Joyce Gold TR 12-1:29pm
ENGL1190.401 - Introduction to Postcolonial Literature - Sara Kazmi MW 12-1:29pm
ENGL1509.401 - Science and Literature - Kathryn Dorsch MW 5:15-6:44pm
ENGL1600.001 - Cultures of the Book - Whitney Trettien MW 10:15-11:44am
ENGL1670.301 - Data Science for the Humanities - J. D. Porter MW 5:15-6:44pm
ENGL1900.401 - World Film History to 1945 - Ian Fleishman MW 1:45-3:14pm
ENGL1900.402 - World Film History to 1945 - Hugo Salas TR 3:30-4:59
ENGL1901.401 - World Film History 1945-Present - Julia Alekseyeva MW 3:30-4:59pm
ENGL1901.402 - World Film History 1945-Present - Sasha Dilan Krugman Thursday 12-2:59pm
ENGL1950.401 - Television and New Media - Knar Gavin MW 3:30-4:59pm
ENGL1950.601 - Television and New Media - Department Staff Wedesday 5:15-8:14pm
ENGL2010.301 - Old English Language and Literature - Caroline Batten TR 5:15-6:44pm
ENGL2092.401 - Kelly Writers House Fellows Seminar - Simone White Monday 1:45-4:44pm
ENGL2402.401 - What is Capitalism? Theories of Marx and Marxism - David Kazanjian Wednesday 3:30-6:29pm
ENGL2879.401 - Acting Shakespeare - Jennifer Thompson TR 12-1:29pm
ENGL5920.401 - Graphic Memoir - Julia Alekseyeva Tuesday 12:00-2:59pm
ENGL5935.301 - Art/Work and the Question of Autonomy - Emily Steinlight Thursday 10:15am-1:14pm
ENGL5945.401 - Nationalism, Globalism, and Literary Form - David Wallace Tuesday 8:30-11:29am
ENGL5960.401 - Marxism - David Kazanjian, Jennifer Ponce de León Tuesday 5:15-8:14 pm

2023

fall

ENGL0039.401 - Narrative Across Cultures - Ania Loomba MW 3:30-4:59pm
ENGL0350.301 - Climate Fiction - Paul Saint-Amour MW 12:00-1:29pm
ENGL0372.301 - Juvenilia - Melissa Jensen MW 12:00-1:29pm
ENGL0509.401 - Dante's Divine Comedy - Department Staff MW 12pm-1:29pm
ENGL0590.401 - Cinema and Politics - Rita Barnard MW 10:15-11:44am
ENGL0590.402 - Cinema and Politics - Rita Barnard TR 10:15-11:44am
ENGL0755.401 - SNF Paideia Course: Listening in Troubled Times - Aaron Levy Wednesday 12-2:59pm
ENGL0765.301 - Podcasting - Chris Mustazza Wednesday 5:15-8:14pm
ENGL0766.301 - Virtual Bodies, Virtual Worlds - Amanda Licastro Monday 5:15-8:14pm
ENGL1009.401 - Classical Traditions - Department Staff TR 1:45pm-3:14pm
ENGL1021.401 - Shakespeare in Love - Becky S. Friedman MW 5:15-6:44pm
ENGL1094.301 - Literature as a Marketplace - James English TR 1:45-3:14pm
ENGL1260.401 - Latinx Literature and Culture - Jennifer Ponce de León MW 3:30-4:59pm
ENGL1261.401 - Radical Arts in the Americas - Jennifer Ponce de León MW 1:45-3:14pm
ENGL1400.401 - Introduction to Literary Theory: Ideology - David L. Eng Tuesday 12-2:59pm
ENGL1425.401 - Freud's Objects - Liliane Weissberg MW 1:45-3:14pm
ENGL1820.301 - 18th-Century British Poetry - Chi-ming Yang TR 10:15-11:44am
ENGL1900.401 - World Film History to 1945 - Chenshu Zhou MW 1:45-3:14
ENGL1900.402 - World Film History to 1945 - Hugo Salas TR 3:30-4:59pm
ENGL1901.401 - World Film History 1945-present - Meta Mazaj TR 12-1:29pm
ENGL1901.601 - World Film History 1945-Present - Sasha Dilan Krugman Monday 5:15-8:14pm
ENGL1950.401 - Television and New Media - Rahul Mukherjee W 1:45-4:44pm
ENGL2082.401 - Nuclear Fictions - Paul Saint-Amour TR 12:00-1:29pm
ENGL2272.401 - In/Visible: Asian American Cultural Critique - Bakirathi Mani Wednesday 1:45-4:44pm
ENGL2390.401 - Clarice Lispector - Zita Cristina Nunes T 12-2:59pm
ENGL2403.401 - Marx’s Century - Emily Steinlight TR 1:45-3:14pm
ENGL2801.301 - The Person in the Poem - Knar Gavin MW 1:45-3:14pm
ENGL2934.401 - Cinema and Socialism - Julia Alekseyeva T 12:00-2:59pm
ENGL5745.301 - Introduction to the Material Text - Whitney Trettien, Zachary Lesser Wednesday 10:15-1:14pm

summer

ENGL1900.910 - World Film History to 1945 - Joseph Coppola MW 12-3:50pm
ENGL1901.920 - World Film History 1945-Present - Anat Dan TR 10:15-1:49

spring

ENGL0021.601 - Anime as Global Form - Ann Ho Tuesday 5:15-8:14pm
ENGL0038.401 - World Autobiography - Max Cavitch MW 1:45-3:14pm
ENGL0160.401 - Introduction to Queer Theory - S. Pearl Brilmyer TR 12-1:29pm
ENGL0333.401 - Queer History and Theory - S. Pearl Brilmyer TR 1:45-3:14pm
ENGL0506.301 - Modernism and the Great Novella - Jed Esty Wednesday 3:30-6:29pm
ENGL0518.401 - Cinema and Globalization - Rita Barnard MW 10:15-11:44am
ENGL0519.401 - Partition and the Making of South Asia - Suvir Kaul Tuesday 12-2:59pm
ENGL0531.401 - Reproductive Fictions - Emily Steinlight TR 10:15-11:44
ENGL0540.401 - History of Literary Criticism - Rita Copeland TR 1:45-3:14pm
ENGL0590.401 - Cinema and Politics - Rita Barnard TR 10:15-11:44
ENGL0596.401 - Charles Chaplin's Film and the Politics of Silence - Jacob Myers Wednesday 5:15-8:14pm
ENGL1014.401 - King Arthur: Medieval to Modern - Emily Steiner TR 10:15-11:44
ENGL1022.001 - The Age of Milton - Zachary Lesser TR 12-1:29pm
ENGL1045.001 - Romantic and Victorian Poetry - Emily Steinlight TR 1:45-3:14pm
ENGL1071.401 - Fashion and Modernity - Jean-Michel Rabaté TR 12-1:29
ENGL1600.001 - Cultures of the Book - Whitney Trettien MW 10:15-11:44am
ENGL1670.301 - Data Science and the Humanities - J. D. Porter TR 3:30-4:59pm
ENGL1800.001 - Lyric Form - Josephine Park MW 12-1:29pm
ENGL1900.401 - World Film History to 1945 - Hugo Salas TR 12-1:29pm
ENGL1900.601 - World Film History to 1945 - Joseph Coppola TR 5:15-6:44pm
ENGL2010.301 - Old English Language and Literature - Caroline Batten MW 10:15-11:44
ENGL2014.401 - Premodern Animals - Emily Steiner TR 1:45-3:14pm
ENGL2051.301 - Coming of Age in the Anthropocene - Barri Joyce Gold TR 10:15-11:44
ENGL2092.401 - The Kelly Writers House Fellows Seminar - Al Filreis, Simone White Monday 1:45-4:44pm
ENGL2261.401 - Capitalism, Racism & Revolt - Jennifer Ponce de León Monday 5:15-8:14pm
ENGL2321.401 - Criminal Sexuality - Alicia Meyer MW 12-1:29pm
ENGL2420.401 - British Cinema - James English TR 12-1:29pm
ENGL2596.401 - Remediating the Environment - Jane Robbins Mize MW 5:15-6:44pm
ENGL2879.401 - Acting Shakespeare - Jennifer Thompson Wednesday 3:30-6:29pm
ENGL2900.401 - Global Film Theory - Meta Mazaj, Karen Redrobe MW 1015-11:14
ENGL4958.301 - Bad Romances: Gawain to Gaga - Nat Rivkin MW 1:45-3:14pm
ENGL4980.301 - Lyric Wreckage and the Climate Crisis - Bethany Swann TR 3:30-4:59pm
ENGL4980.303 - Poetry and Capitalism - Andrew Smyth Thursday 3:30-6:29pm
ENGL5980.401 - Histories of Race & Sexuality - Abdulhamit Arvas, Ania Loomba Wednesday 1:45-4:44pm
ENGL5991.401 - Media, Platform, Experience - Rahul Mukherjee, Chenshu Zhou Thursday 10:15-1:14pm