Penn Arts & Sciences Logo

2024

spring

ENGL0022.601 - The Global Novel - Avni Sejpal Monday 5:15-8:14pm
ENGL0060.001 - Law and Literature - Nancy Bentley MWF 10:15-11:14am
ENGL0159.401 - Gender and Society - Rosed Serrano MW 3:30-4:59pm
ENGL0510.401 - National Epics - David Wallace MW 12:00-1:29pm
ENGL0593.401 - The Animation of Disney - Linda Simensky Monday 3:30-6:29pm
ENGL1040.401 - Jane Austen Remix - Barri Joyce Gold TR 12-1:29pm
ENGL1111.001 - Modern Irish Literature - Jed Esty MW 3:30-4:59pm
ENGL1190.401 - Introduction to Postcolonial Literature - Sara Kazmi MW 12-1:29pm
ENGL1271.401 - American Musical Theatre - David Fox MW 1:45-3:14pm
ENGL1509.401 - Science and Literature - Kathryn Dorsch MW 5:15-6:44pm
ENGL1600.001 - Cultures of the Book - Whitney Trettien MW 10:15-11:44am
ENGL1670.301 - Data Science for the Humanities - J. D. Porter MW 5:15-6:44pm
ENGL1900.401 - World Film History to 1945 - Ian Fleishman MW 1:45-3:14pm
ENGL1900.402 - World Film History to 1945 - Hugo Salas TR 3:30-4:59
ENGL1901.401 - World Film History 1945-Present - Julia Alekseyeva MW 3:30-4:59pm
ENGL1901.402 - World Film History 1945-Present - Sasha Dilan Krugman Thursday 12-2:59pm
ENGL1950.401 - Television and New Media - Knar Gavin MW 3:30-4:59pm
ENGL1950.601 - Television and New Media - Department Staff Wedesday 5:15-8:14pm
ENGL2010.301 - Old English Language and Literature - Caroline Batten TR 5:15-6:44pm
ENGL2092.401 - Kelly Writers House Fellows Seminar - Simone White Monday 1:45-4:44pm
ENGL2879.401 - Acting Shakespeare - Jennifer Thompson TR 12-1:29pm
ENGL2930.401 - Transnational Cinema - Meta Mazaj TR 12-1:29pm
ENGL2942.401 - Romantic Comedy - Meta Mazaj TR 3:30-4:59pm
ENGL3100.301 - Poetry Workshop - Ron Silliman W 1:45-4:45pm
ENGL3201.301 - Fiction Workshop: Flash Fiction - Weike Wang M 1:45-4:45pm
ENGL3208.301 - Advanced Fiction Workshop: Short Fiction - Max Apple T 1:45-4:45pm
ENGL3306.401 - Writing and Politics - Lorene Cary W 1:45-4:45pm
ENGL3355.301 - Memoir Workshop - Lise Funderburg M 1:45-4:45pm
ENGL3410.301 - Writing from Photographs - Paul Hendrickson M 1:45-4:45pm

2023

fall

ENGL0039.401 - Narrative Across Cultures - Ania Loomba MW 3:30-4:59pm
ENGL0040.601 - The Twentieth Century: Whose American Dream? - Thomas Collins Tuesday 5:15-8:14pm
ENGL0051.401 - Community Writing: Post-COVID University - Zita Cristina Nunes Monday 10:15-1:14pm
ENGL0159.401 - Gender and Society - Department Staff TR 12pm-12:59pm
ENGL0509.401 - Dante's Divine Comedy - Department Staff MW 12pm-1:29pm
ENGL0590.401 - Cinema and Politics - Rita Barnard MW 10:15-11:44am
ENGL0590.402 - Cinema and Politics - Rita Barnard TR 10:15-11:44am
ENGL0594.401 - History of Children's TV - Linda Simensky Monday 3:30-6:29
ENGL1009.401 - Classical Traditions - Department Staff TR 1:45pm-3:14pm
ENGL1021.401 - Shakespeare in Love - Becky S. Friedman MW 5:15-6:44pm
ENGL1120.401 - Literature of the Americas to 1900 - David Kazanjian TR 5:15-6:44pm
ENGL1140.001 - Modern America - Rita Barnard TR 10:15-11:44am
ENGL1260.401 - Latinx Literature and Culture - Jennifer Ponce de León MW 3:30-4:59pm
ENGL1261.401 - Radical Arts in the Americas - Jennifer Ponce de León MW 1:45-3:14pm
ENGL1270.401 - Introduction to Asian American Literature - Josephine Park MWF 10:15-11:14am
ENGL1295.401 - Italian History on the Table - Eva Del Soldato MW 1:45-3:14pm
ENGL1400.401 - Introduction to Literary Theory: Ideology - David L. Eng Tuesday 12-2:59pm
ENGL1425.401 - Freud's Objects - Liliane Weissberg MW 1:45-3:14pm
ENGL1449.401 - War and Representation - Mariana irby MW 10:15-11:44am
ENGL1710.001 - The Novel and Other Institutions - Emily Steinlight TR 10:15-11:44am
ENGL1820.301 - 18th-Century British Poetry - Chi-ming Yang TR 10:15-11:44am
ENGL1900.401 - World Film History to 1945 - Chenshu Zhou MW 1:45-3:14
ENGL1900.402 - World Film History to 1945 - Hugo Salas TR 3:30-4:59pm
ENGL1901.401 - World Film History 1945-present - Meta Mazaj TR 12-1:29pm
ENGL1901.601 - World Film History 1945-Present - Sasha Dilan Krugman Monday 5:15-8:14pm
ENGL1950.401 - Television and New Media - Rahul Mukherjee W 1:45-4:44pm
ENGL2000.401 - Epic Tradition - Rita Copeland TR 10:15-11:44am
ENGL2080.401 - Representations of the Holocaust - Al Filreis TR 1:45-3:14pm
ENGL2082.401 - Nuclear Fictions - Paul Saint-Amour TR 12:00-1:29pm
ENGL2140.301 - Literature of New York City - Nancy Bentley MW 3:30-4:59pm
ENGL2222.401 - August Wilson and Beyond - Suzana Berger MW 1:45-3:14pm
ENGL2275.401 - The Chinese Body and Spatial Consumption in Chinatown - Ken Lum Tuesday 1:45-4:44pm
ENGL2530.301 - Literature of Care - Aaron Levy M 12:00-2:59pm
ENGL2933.401 - Japanese Cinema - Julia Alekseyeva M 12:00-2:59pm
ENGL2934.401 - Cinema and Socialism - Julia Alekseyeva T 12:00-2:59pm
ENGL4097.301 - Honors Thesis Seminar - Dagmawi Woubshet T 12-2:59pm

summer

ENGL0050.910 - Sex and Power in the US - Matty Hemming MW 5:15-7:45pm
ENGL0159.920 - Gender and Society - Elizabeth Rose TR 12-3:59
ENGL1179.910 - World Literature - Akhil Puthiyadath Veetil Monday 7-8:59pm
ENGL1900.910 - World Film History to 1945 - Joseph Coppola MW 12-3:50pm
ENGL1901.920 - World Film History 1945-Present - Anat Dan TR 10:15-1:49