Penn Arts & Sciences Logo

2024

fall

ENGL0201.301 - Voting Writes: An ABCS Course - Taije Silverman TR 10:15-11:44am
ENGL1056.401 - Sherlock in the Multiverse - Barri Joyce Gold TR 3:30-4:59pm
ENGL1190.401 - Introduction to Postcolonial Literature - Sara Kazmi TR 5:15-6:44pm
ENGL1861.401 - Othello - Abdulhamit Arvas TR 10:15-11:44am
ENGL2250.401 - W.E.B. Du Bois - Simone White TBA
ENGL2270.401 - Race and Asian American Literature - Josephine Park MW 1:45-3:14pm
ENGL2315.401 - Saints and Sex Demons - Caroline Batten TR 5:15-6:44pm
ENGL2666.401 - Algorithmic Ethics - Elizabeth C Scheyder MW 5:15-6:44pm
ENGL2952.401 - Mobile Phone Cultures - Rahul Mukherjee Wednesday 10:15am-1:14pm

spring

ENGL0310.301 - Reading the City - Emily Steinlight TR 1:45-3:14pm
ENGL0391.301 - Dark Academia - Caroline Batten Monday 3:30-6:29pm
ENGL0510.401 - National Epics - David Wallace MW 12:00-1:29pm
ENGL1190.401 - Introduction to Postcolonial Literature - Sara Kazmi MW 12-1:29pm
ENGL1600.001 - Cultures of the Book - Whitney Trettien MW 10:15-11:44am
ENGL2402.401 - What is Capitalism? Theories of Marx and Marxism - David Kazanjian Wednesday 3:30-6:29pm
ENGL5030.640 - Transnational TV - Rahul Mukherjee Tuesday 5:15-8:14pm
ENGL5840.401 - Narrating Environment - Paul Saint-Amour Monday 5:15-8:14pm
ENGL5920.401 - Graphic Memoir - Julia Alekseyeva Tuesday 12:00-2:59pm
ENGL5935.301 - Art/Work and the Question of Autonomy - Emily Steinlight Thursday 10:15am-1:14pm
ENGL5945.401 - Nationalism, Globalism, and Literary Form - David Wallace Tuesday 8:30-11:29am
ENGL5960.401 - Marxism - David Kazanjian, Jennifer Ponce de León Tuesday 5:15-8:14 pm

2023

fall

ENGL0755.401 - SNF Paideia Course: Listening in Troubled Times - Aaron Levy Wednesday 12-2:59pm
ENGL1056.401 - Sherlock in the Multiverse - Barri Joyce Gold TR 12-1:29pm
ENGL1094.301 - Literature as a Marketplace - James English TR 1:45-3:14pm
ENGL1145.301 - Rewriting American Classics - Nancy Bentley MW 12-1:29pm
ENGL1400.401 - Introduction to Literary Theory: Ideology - David L. Eng Tuesday 12-2:59pm
ENGL1425.401 - Freud's Objects - Liliane Weissberg MW 1:45-3:14pm
ENGL2135.401 - Trash: The Dime Novel - David Kazanjian Wednesday 3:30-6:29pm
ENGL2140.301 - Literature of New York City - Nancy Bentley MW 3:30-4:59pm
ENGL2272.401 - In/Visible: Asian American Cultural Critique - Bakirathi Mani Wednesday 1:45-4:44pm
ENGL2275.401 - The Chinese Body and Spatial Consumption in Chinatown - Ken Lum Tuesday 1:45-4:44pm
ENGL2315.401 - Saints and Sex Demons - Caroline Batten TR 5:15-6:44pm
ENGL2390.401 - Clarice Lispector - Zita Cristina Nunes T 12-2:59pm
ENGL2403.401 - Marx’s Century - Emily Steinlight TR 1:45-3:14pm
ENGL2934.401 - Cinema and Socialism - Julia Alekseyeva T 12:00-2:59pm
ENGL5745.301 - Introduction to the Material Text - Whitney Trettien, Zachary Lesser Wednesday 10:15-1:14pm

spring

ENGL0160.401 - Introduction to Queer Theory - S. Pearl Brilmyer TR 12-1:29pm
ENGL0333.401 - Queer History and Theory - S. Pearl Brilmyer TR 1:45-3:14pm
ENGL0540.401 - History of Literary Criticism - Rita Copeland TR 1:45-3:14pm
ENGL1071.401 - Fashion and Modernity - Jean-Michel Rabaté TR 12-1:29
ENGL1600.001 - Cultures of the Book - Whitney Trettien MW 10:15-11:44am
ENGL2192.401 - Narrating Survival - Sarah Ropp MW 1:45-3:14pm
ENGL2261.401 - Capitalism, Racism & Revolt - Jennifer Ponce de León Monday 5:15-8:14pm
ENGL2420.401 - British Cinema - James English TR 12-1:29pm
ENGL2596.401 - Remediating the Environment - Jane Robbins Mize MW 5:15-6:44pm
ENGL2881.401 - Climate Change and Theatre - Sarah Lucie Mondays 3:30-6:29pm
ENGL5980.401 - Histories of Race & Sexuality - Abdulhamit Arvas, Ania Loomba Wednesday 1:45-4:44pm
ENGL5991.401 - Media, Platform, Experience - Rahul Mukherjee, Chenshu Zhou Thursday 10:15-1:14pm